Зимен Кавказ със снегоходки
Зимен Кавказ е мечта за много от нас. Решихме да добавим още едно пътешествие към палитрата от Кавказки програми, които правим, и избрахме месец март като най-хубавият период от зимата в Кавказ – заради все още обилните снеговалежи, но съчетани с по-дълги и слънчеви дни. Преходите са със средно натоварване, с изкачвания от около 1000-1100 метра на ден, до максимум 3000 метра надморска височина по маршрути, подходящи за преходи със снегоходки. Програмата ще даде възможност на участниците да ги пощипе кавказки студ, да се погреят на топлите печки на домакините и да видят големите планини в зимна премяна отблизо.
Водач: Ивайло Тонев
Програма:
Ден 1 (03.03): София – Солун – Кутаиси
Тръгване от София на обяд и международен полет от Солун за Кутаиси, Грузия в 20.20 часа. Пътуването до Солун се организира по избор на участниците с редовна линия с автобус, с нает транспорт или с лични автомобили и не е включено в общата цена.
Кацане в Кутаиси в 00.55 и 10 мин. трансфер до мястото за нощувка близо до летището за заслужена почивка след пътуването.
Ден 2 (04.03): Кутаиси – Сванети
5-часов трансфер до района на Сванети. Дестинацията ни за днес е село Мазери, разположено в долината Бечо, където се настаняваме за две нощувки. По пътя ще спрем, за да обменим пари и да си купим предплатени сим карти, както и да разгледаме впечатляващия язовир Енгури.
В следобеда на този ден, след настаняване, ще направим първи кратък тур със снегоходките, проверка на екипировката, както и обучение за работа с лавинната екипировка.
Ден 3 (05.03) Мазери – връх Детсил – Мазери
Днещният тур започва от прага на дома ни на грузинска земя, а целта – връх Детсил (2564 м), който е средищно място между главния Кавказки хребет и паралелният му масив Лайла. Гледките във всички посоки са впечатляващи, а самият преход преминава през красиви иглолистни и широколистни гори и открити склонове, както и покрай каменен параклис на височина 2250 метра. Положителната денивелация за деня е в рамките на 1000 метра.
Ден 4 (06.03): Мазери – ледникът Лайла – Мазери
Днес ще се прехвърлим на склоновете, които сме наблюдавали предния ден – тези на масива Лайла. Трансфер до една от махалите на Цкхумари и преход през красиви гори и открити пространства до превал на височина 2400 метра с гледки към връх Лайла и ледника на Лайла. Втора нощувка в Мазери. Общо изкачване за деня – 1050 метра.
Ден 5 (07.03): Мазери – Зурулди – Ушгули
Днес ще имаме по-кратък преход, в по-ниските части на планината. Започваме с кратък трансфер до лифта на Зурулди – панорамно било, разположено над столицата Местия. От връхните части ще направим преход по кръгов маршрут, след което ще се спуснем до едно от селата в подножието на Зурулди, за да срещнем транспорта си. Трансфер до Ушгули и настаняване за две вечери.
Ден 6 (08.03): Ушгули – връх Гвибари (2943 метра) – Ушгули
Ще поставим снегоходките и ще си проправим път по интересен и панорамен маршрут по склоновете на граничния масив между Горно и Долно Сванети, на юг от Ушгули. Ще преминем през махалите около Ушгули – Чажаши и Муркмели, покрай полуразрушени каменни кули и плевни, за да излезем до началната точка на същинския преход. Ще направим общо 1000 метра изкачване за деня, за да достигнем до връх Гвибари (2943 метра), след което ще се слезем обратно към Ушгули.
Ден 7 (09.03): Ушгули – връх Чубедиши (3015 метра) – Местия
След закуска ни предстоят 1100 метра изкачване до връх Чубедиши (3015 метра), който е разположен на изключително панорамно било с гледки към Безенгийската стена. Слизане обратно до Ушгули. Следобеден трансфер до Местия и настаняване за една вечер.
Ден 8 (10.03): Местия – Кутаиси – София
Сутринта ще имаме време за бърза разходка из Местия – ще използваме времето за да погледнем на Сванети от друга гледна точка – а именно през неговата история и бит. Ще разгледаме каменните кули на Местия, след което ни предстои 5-6-часов трансфер до летището на Кутаиси. Организиран обяд по пътя.
Полет Кутаиси – Солун в 18.50 часа. Трансфер до София отново с личен, с организиран транспорт или с автобус (не са включени в цената).
Каква екипировка и умения са ми необходими за участие в Зимен Кавказ със снегоходки?
Необходимо е да сте правили преходи през зимата из нашите планини – Рила, Пирин, Стара планина, за да имате представа с какви условия е възможно да се сблъскате в планината през зимата. Както и необходимата зимна екипировка (описана по-долу), с която не трябва да се правят компромиси и е задължителна за участие в пътуването.
Преходите в нашата програма са с умерено натоварване и темпо, с денивелации на изкачване до 1000-1100 метра. За тях е важно да сте способни да се придвижвате в зимната планина в продължение на 7-8 часа общо за деня.
Снегоходките не изискват специфични умения и тренировка, а много улесняват придвижването по сняг. Ние ще ви осигурим един от най-практичните модели на френската фирма TSL, както и подходящи щеки с широки перца. Ключови са уменията за подбор на подходящ за придвижване със снегоходки маршрут и терен, което е задължение на вашия водач.
Защо е необходима лавинна екипировка? Маршрутите, които следваме, са внимателно подбрани и в най-голяма степен защитени от лавинни опасности. Преди и по време на всяко излизане в планината правим внимателен анализ на условията и промени при необходимост. Въпреки това ние държим на лавинната екипировка. Защо?
Носенето на лавинна екипировка е стандарт в съвременното зимно планинарство. Неизброими са хипотезите, при които тя може да влезе в употреба – както в помощ на нас самите и нашата група, така и в случайни ситуации. По същите причини например носим и аптечка за първа помощ в планината. Приемете лавинния комплект както приемате носенето на предпазния колан в автомобила си и не излизайте в зимната планина без него. Приемете обучението, което ще ви проведем, като усъвършенстване на планинарските си умения и стъпка към отговорно пребиваване в планините.
За участниците в програмата ни в Кавказ осигуряваме съвременни лавинни комплекти на фирмите BCA, Mammut и Arva за времето на провеждане, както и обучение за работа с тях.
Необходима ли ми е специализирана екипировка като котки и пикел? Не, маршрутите, които следваме не предполагат употребата на подобна екипировка.
- Цената включва:
✅ Български планински водач;
✅ Всички трансфери и трансфери на багажа по програмата в Грузия;
✅ Наем на специализирана екипировка – снегоходки и лавинен комплект;
✅ 7 нощувки със закуска;
✅ 5 вечери, обяд през ден 8;
✅ Застраховка “Пътуване в чужбина” с включени медицински разходи и планинско спасяване. - Цената не включва:
❌ Трансфер София – Солун – София и полети Солун – Кутаиси – Солун;
❌ Пакети за обяд и вечери в дни 1 и 8 – общо около 60-70 лв;
❌ Напитки;
❌ Билети за лифт, входни такси за музеи и забележителности. - Брой участници: 4-12
- Задължителна екипировка: https://skiato.eu/екипировка-преходи-снегоходки
- Необходима допълнителна екипировка: Снегоходки, лавинен комплект - включени в цената