Проклетия Road Trip – между Черна гора, Косово и Албания
Това Балканско пътешествие има за цел да опознаем със ски планинския масив Проклетия, разположен на границите между Косово, Албания и Черна гора. Ще посетим два района на планината – единият откъм Косово, другият – откъм Черна гора. Но веднъж изкачили склоновете на планината, формалните граници изчезват за нас и възможностите за спускания между трите държави са безброй. Ще нощуваме в местни къщи за гости, където ще се радваме на гостоприемство и богата балканска кухня.
Програма:
Ден 1: Отпътуваме от София в посока нашето приключение из Западните Балкани. Ще преминем през Сърбия, покрай известния курорт Копаоник, и ще навлезем в Черна гора.
Целта ни е град Плав, разположен от запад на Проклетия и край едноименното езеро Плав, откъдето ще се изкачим високо в планината към мястото ни за първите ни три нощувки – районът на Бабино поле. Посрещнати от местните ни домакини, се астаняваме в малък комплекс от бунгала, които разполагат с всички удобства. Тук през следващите дни ще ни обгрижват с местна кухня и домашно приготвена храна. Пътуването ще отнеме общо над 8 часа.
Ден 2: След кратък трансфер навлизаме във красивата и дива долина на Богичевица. Ще изпантим покрай дървените къщурки на катун Богичевица – лятното селище, разположено тук, и ще се насочим към един от няколкото възможни маршрута в тази необятна долина, в зависимост от условията – към билото с Косово или границата с Албания. Тук са разположени върховете Тромеда (Тромеджа) и Хридски кръст. Изкачване и спускане в рамките на около 800 метра за деня. Прибираме се в нашето настаняване, за да прекараме уютна вечер при домакините ни.
Ден 3: Отново сме в долината и си избираме маршрут, като търсим най-добрите условия. Денивелация на изкачване и спускане до 800 метра. Трета, прощална нощувка на територията на Черна гора.
Ден 4: Днес ще заобиколим планината и ще навлезем в косовската част на Немуна, както е името на този впечатляващ масив на албански. Отпътуване през Плав, Андриевица и Рожая в Черна гора, като ще поспираме тук-там, за да понаблюдаваме живота в Черна гора. Посоката ни е град Дечан в Косово, разположен от изток на Проклетия, откъдето се изкачваме високо в планината. Двучасов преход до мястото на настаняване, а багажът ни ще бъде превозен до мястото за настаняване – истинска къща за гости с всички удобства, разположена на 1800 метра в планината.
Ден 5: Пълен ден за ски туринг в района – в посока връх Мая Ропс или Тромеда, в зависимост от условията.
Ден 6: Пълен ден за ски туринг в района – днес ще се насочим в посока връх Джеравица – задълго смятаният за най-висок връх в Косово, и ще направим изкачване и спускане според условията, като е възможно да изкачим и самия връх Джеравица.
Ден 7: Отпътуване през Северна Македония и прибиране в София.
Маршрутите по програмата и техният ред могат да претърпят промени според моментните условия в района, без да се нарушава цялостното съдържание на програмата.
Мероприятието е подходящо за ниво B.
Още инфо за района на програмата:
Планините Prokletije, известни още като Албански Алпи или Прокълнати планини, са част от едноименния национален парк. Те обхващат западния Балкански полуостров, простирайки се от Северна Албания до Косово и Източна Черна гора. Част са от Динарските Алпи. Най-високият връх в масива е Maja e Jezerce (2 694 м).
Националният парк Bjeshkët e Nemuna е част от масива Prokletije и се намира в северозападната част на Косово. Заема 6% от територията на Косово – значителна площ за една малка страна. Името Bjeshkët e Nemuna означава „Прокълнати планини“ на албански и също е известно като Prokletije National Park на сръбски, хърватски и босненски.
Prokletije („Проклети“ или „Прокълнати“) произлиза от традиция да се изгонват престъпници в планините, където трябвало да живеят завинаги. Легендите разбира се са многобройни. Според местен фолклор в Черна гора, името идва от майка, изгубила тримата си синове. Били примамени от феи в суровите дебри, а проклятието ѝ „Проклети да са!“ отекнало в планините.
Суровите върхове и стръмният релеф на Bjeshkët e Nemuna предизвикват страх и почит сред местните и до днес.
Планините се спускат рязко към косовската равнина, където се намират градовете Peja и Gjakova. Естествената граница между планините и равнината преминава по долината Dukagjini и река Ibar. Peja е най-близкият град до Bjeshkët e Nemuna. Населението е около 50 000 души, а името идва от сръбската дума „пек,“ която означава „пещ“.
Регионът на National Park Bjeshkët e Nemuna впечатлява със своя релеф и геоложка история. Скали от Палеозоя, предимно варовик и доломит, формират карстовия терен с пещери, ями и скални полета. Върховете, често покрити със сняг дори през лятото, захранват местните водоизточници. Изваяни са от огромни ледници, които са оставили стръмни и впечатляващи долини. Подобно на Алпите и Хималаите, Прокълнатите планини са считани за “млади”.
Районът на National Park Bjeshkët e Nemuna е обитаван от хиляди години, първоначално от илири и келти. Хората живели в подножието на планините, отглеждайки добитък, и избягвали върховете. Вярвали, че там има духове и опасни същества. Интересно е, че преди 20 години, главно заради военни действия и политически напрежения, планинският масив бил недостъпен за външни хора. Днес именно той обединява Черна гора, Албания и Косово, вместо да ги разделя.
В района:
Долината Rugova – величествена, магична и впечатляваща, тя е истинско природно съкровище. Разположена е близо до Peja, на запад от Косово, по границата с Черна гора. Тя е една от най-дълбоките и дълги долини в Европа, с дължина от 25 км. Обявена е за защитен природен паметник през 1988 г. и е сред най-красивите места в страната.
Интересен факт: Rugova Valley е бил единственият преминаващ пункт между Косово и Черна гора за дълго време.
Място за нощувка:
Гостилница Gacaferi е разположена в живописната местност Zali Rupa в Deçan, Косово. Предлага уютно убежище сред природата на Проклетие. Намира се на 1850 м надморска височина и предлага магични гледки към върховете наоколо. Намира се само на 7 км от връх Gjeravica. В близост е манастирът Visoki Dečani
Богичевица е планински район, разположен в източната част на масива Проклетия, обхващащ Черна гора, Косово и Албания. Тази област е ограничена на запад от реката Treskavička и на изток от горното течение на реката Dečanska Bistrica, като има дължина от около 15 километра и ширина 10 километра.
Bogićevica включва няколко върха, надвишаващи 2 000 метра, като най-високите са Marijaš (2 533 м) и Maja Rops (2 502 м). Централният хребет на планината е продължение на масива Prokletije и се простира на изток към други високи планински групи, включително Đeravica и Skilzen, като в същото време се отклонява на север.
Основният хребет на Bogićevica е характерен с височината си, която надвишава 2000 метра през по-голямата част от дължината му. Той е формиран от ледникова и рекационна ерозия, в резултат на което се оформят множество подхребети. Значими върхове по този хребет са Pasji vrh (2 405 м), Maja Madhe (2 372 м), Maja e Vogël (2 284 м) и Tromeđa (2 366 м).
С над 20 ледникови езера, стръмни хребети и континентален климат, който гарантира снежни зими, Prokletije остава едно от последните неизследвани места за ски туризъм в Европа. Зимните уславия предлагат изобилие от пудра и липса на хора – перфектната комбинация за запомнящи се спускания. На черногорски, „tromedja“ означава място между три държави. Планината Богичевица формира границата между Черна гора, Албания и Косово. Най-високият връх е Tromedja – 2366 м.
Тук планиниге са величествени и недостъпни през зимата. Терените им предлагат силни преживявания за любителите на ски туринга. Не бива да забравяме и богатата култура, гостоприемството на местните хора и отличната кухня.
Връх Starac, висок 2501 метра, е най-високият връх на този планински масив в Черна гора. Предлага едни от най-забележителните гледки към Западните Балкани, което го прави идеална дестинация за скиори, търсещи приключения в дивото. Starac е известен сред фрийрайдърите със своето впечатляващо 5-километрово спускане и наклон от 30°. Счита за едно от най-добрите места за фрийрайд в Черна гора.
Върхът Pasji, висок 2405 метра, е друга известна дестинация заизвънпистово каране. Изкачването му включва денивелация от около 900 метра, което го прави както предизвикателно, така и възнаграждаващо преживяване. От върха се открива спираща дъха панорама с изгледи към Шар планина в Македония и планината Кораб в Албания. Теренът предлага изобилие от сняг и обширни, неизследвани райони.
Повечето турове започват на височина от 1500 м и достигат до 2500 м, а теренът позволява спускания от всички страни на планината. Други основни дестинации за ски турове са Hajla (2403 m) and Tromedja (2366 m).
В близост до Бабино полье – Гробницата на Mula Husein Efendija Krcić – важен духовник от 19-ти век, известен влиянието си в религиозния и културния живот на региона. Имал е ключова роля в разпространението на ислямските учения и запазването на духовните традиции в местната общност.
- Цената включва:
✅ Български планински водач (съотношение 1:6);
✅ Всички трансфери - от/до София и по програмата;
✅ 6 нощувки на база настаняване в стаи с 2, 3 и 4 легла;
✅ Закуски и вечери в местата за настаняване. - Цената не включва:
❌ Наем на екипировка;
❌ Изхранване и напитки извън изброените;
❌ Застраховка “Пътуване в чужбина” с включени медицински разходи и планинско спасяване при извънпистово каране и туринг. - Брой участници: 4-12
- Задължителна екипировка: https://skiato.eu/списък-с-екипировка-за-пантене/
- Необходима допълнителна екипировка: Ски котки