Очаладаг, Сванетия!
Сванети e един от най-атрактивните районй за планинарство в Грузия. Едновременно красив и гостоприемен със своите осеяни с рододендрони зелени склонове и сгушени селца, но и суров и непристъпен с вечнобелите ледници, сипеи и скалисти върхове, разположени в зарейващи погледа и смазващи въображението мащаби.
Нашата 8-дневна програма е по маршрут, който в най-голяма степен следва пътеките, създадени от доброволците по проекта “Транскавказката пътека” (Transcaucasian Тrail: transcaucasiantrail.org). Те посвещават години на разчистването и маркирането на маршрути из Кавказ. Теренът на пътеките, които следваме бихме определили като лек от гледна точка на подготвения планинар – без стръмни пазажи, сипеи и камъни, но натоварващ физически – с добри денивелации нагоре и надолу. Придвижването в района става предимно с 4х4 автомобили, които ще превозват и багажа ни, който не е необходим за деня.
Целта ни е не само да направим хубави преходи и да прехвърлим планините, но и да се докоснем до бита и културата на Сваните и древна Сванетия. И започваме с езика: Очаладаг, Сванетия – Здравей, Сванетия!
Можете да се възползвате от настоящата намалена цена при записване до 01.12.2024 г.
Програма:
Ден 1 (2-ри юли): София – Солун – Кутаиси
Тръгване от София за Солун през деня и вечерен международен полет от Солун за Кутаиси, Грузия в 23.55ч.* Пътуването до Солун се организира по избор на участниците с редовна линия с автобус, с нает транспорт или с лични автомобили и не е включено в общата цена. Кацане в Кутаиси през нощта, настаняване и нощувка в къща за гости в района на летището.
*Моля имайте предвид, че промени в часовете на полетите от страна на Уиз еър са възможни и, ако се наложи, ще имаме възможност да адаптираме съответните дни от програмата.
Ден 2 (3-ти юли): Кутаиси – Ушгули – Чубедиши
Здравей, Сванети! Ставаме рано и се отправяме по впечатляващия път от старата столица Кутаиси към планините на Сванети. Първоначално на север през хълмистите райони на Имерети и Долно Сванети, където се усеща полъхът на Черно море. Хълмовете са обрасли в зеленина, чай и лешници, а архитектурата на къщите ни навява Средиземноморски реминисценции. Постепенно се насочваме нагоре към планината и пейзажите стават все по-сурови, докато набираме височина през врязаната долина, за да излезем над нейните сенки. Пред нас ще се ширнат високите плата и хълмове на Сванети, обградени от петхилядници и ледници на заден план. Добре дошли в Сванети, място което е Грузия и не е Грузия – район със свой собствен бит, култура, език, история и неповторима природа.
Ще пропътуваме през столицата на Долно Сванети – Лентехи, и ще изкачим превала Загаро, след което ще достигнем до Ушгули – най-високото поселение в Сванетия, в подножието на Безенгийската стена. Настаняване в къща за гости в Ушгули за две нощувки.
Следобеден преход в района на Ушгули. Селото е разположено на 2150 метра над морското равнище, по бреговете на река Енгури, и е обградено от масиви с височина между 3 и 5 хиляди метра, като най-внушителна е безспорно разположената на север от него Безенгийска стена.
Нашият маршрут е скромен за мащабите на мястото, но ще ни позволи да преодолеем границата от 3000 метра по панорамното било на Чубедиши, както и да разгледаме подробно ледниците, непристъпните върхове на Безенгийската стена и безкрайните долини в детайли.
Общо преход за деня: 🕑5ч ↝8км ↑890м ↓890м
Ден 3 (4-ти юли): Ушгули – превалът Горваши – Ушгули
Днес ще направим целодневен преход по билата южно от Ушгули, които имат страхотни гледки както към Безенгийската стена, така и към планините на Долно Сванети. Маршрутът ни преминава покрай древния замък на Кралица Тамар и се изкачва до почти 3000 метра надморска височина. През полета от рододендрон достигаме до превала Горваши (2975 м). Ще обиколим билата наоколо и ще направим кръгов преход до Ушгули, след което ще прекараме втора вечер там.
Общо преход за деня: 🕑8ч ↝14км ↑1150м ↓1150м
Ден 4 (5-ти юли): село Халде – превалът Чхундери – село Адиши
Предстои ни още един пълноценен ден в планината и още един превал за изкачване – Чхундери (2722 м). Кратък трансфер ще ни отведе до началната точка на днешния преход – село Халде. Оттук поемаме по долината на река Халдечала, която извира от едноименния ледник, и постепенно изкачваме по склоновете на долината до панорамния превал. От тук сме на ръка разстояние от ледника Адиши, както и от върховете Тетнулди и Джангитау.
Спускането от другата страна ни води до река Адишчала – реката, чието начало дава ледникът Адиши. Нейните леденостудени води ще прекосим на гърба на коне. Скоро след това достигаме до село Адиши, където ще пренощуваме.
Общо преход за деня: 🕑9ч ↝20км ↑1250м ↓850м
Ден 5 (6-ти юли): село Адиши – столицата Местия
Днешният ден ще посветим на кратко възстановяване и ще погледнем на Сванети от друга гледна точка – а именно през неговата история и бит. Сутринта ще направим кратък преход до мястото за среща с транспорта, след което ще се придвижим до Местия – столицата на Сванети.
Ще разгледаме каменните кули на Местия и по желание ще посетим двата музея в градчето. Това са етнографският музей, който съхранява богата колекция от артефакти от района и един уникален музей, свързан с планините и планинарството. Става дума за къщата-експозиция на Михаил Хергиани, легендарният алпинист от Сванетия. Ще имаме свободно време, за да напазаруваме сувенири за спомен от Грузия.
Ден 6 (7-ми юли): Местия – превалът Гули – долината Бечо – село Мазери
Денят ни ще започне с 40-минутен трансфер района на езерата Корулди, откъдето поемаме по нашия маршрут, за да изкачим високия превал Гули (2960 м) в сянката на двуглавия Ушба. Целта ни е максимално рано да достигнем до високия превал в подножието на Ушба, а защо не и по-нагоре – оттам гледките са неповторими при хубаво време.
Слизането ни отнема около 4 часа с равномерно темпо по плавната пътека, прокарана някога в древността от конски кервани. Пътеката ни свързва Местия и района на езерата Корулди с изоставеното село Гули, разположено под едноименния превал, както и с махалите на Мазери и Багваданари. Дестинацията ни за днес е село Мазери, където се настаняваме за две нощувки.
Общо преход за деня: 🕑8ч ↝15.5км ↑770м ↓1600м
Ден 7 (8-ми юли): Мазери – Дестил – Мазери
Днещният преход започва от прага на дома ни на грузинска земя, а целта – връх Детсил (2564 м), който е средищно място между главния Кавказки хребет и паралелният му масив Лайла. Гледките във всички посоки са впечатляващи, а самият преход предлага разнообразни пейзажи през иглолистни и широколистни гори по приятна виеща се пътека, преди да излезем нависоко, на осеяните с цветя билни поляни. Спускане през превала Бак и връщане по различен маршрут обратно до мястото ни за настаняване.
Общо преход за деня: 🕑7ч ↝14км ↑1050м ↓1150м
Ден 8 (9-ти юли): Мазери – водопадите и ледникът Ушба – Кутаиси – София
Днес ни предстои да видим водопадите Ушба, както и да вземем на един дъх пътя от далечното Мазери до познатата София. Сутрешен преход до най-големия водопад в Грузия – водопадът Шдугра, разположен в подножието на едноименния връх.
Ще следваме маршрута към ледника Ушба и се връщаме по същия път до 13 часа. 5-часов трансфер до летището на Кутаиси. Полет Кутаиси – Солун 21.35-23:20. Прибиране от Солун през нощта, отново с личен, организиран транспорт или нощен автобус (не са включени в цената). Прибиране в София до сутринта на 9-ти юли, според транспортната опция.
Допълнителна информация по програмата тук
-
Цената включва:
✅ Български планински водач;
✅ Всички трансфери и трансфери на багажа по програмата в Грузия;
✅ 7 нощувки със закуска;
✅ 6 вечери;
✅ Застраховка “Пътуване в чужбина” с включени медицински разходи и планинско спасяване. -
Цената не включва:
❌ Трансфер София – Солун – София;
❌ Полети Солун – Кутаиси – Солун;
❌ Обедите – има различни опции всеки ден според местоположението ни;
❌ Вечери през първия и последния ден;
❌ Напитки;
❌ Входни такси за музеи и забележителности. - Брой участници: 5-12
- Задължителна екипировка: https://skiato.eu/екипировка-планински-преходи/